Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.
Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.
Pojęcie kamień bardzo często kojarzy nam się z czajnikiem, twardą wodą, niefiltrowaną itp.
I jest to bardzo dobre skojarzenie, ponieważ powstawanie i odkładanie się na zębach kamienia nazębnego przebiega w bardzo podobny sposób.
Już po kilku godzinach po umyciu na naszych zębach jest obecny osad nazębny, początkowo miękki i łatwy do usunięcia. Jeśli z jakiegoś powodu nie zrobimy tego ulega on stopniowej mineralizacji, odkładają się jego kolejne warstwy i wtedy szczoteczka jest już bez szans.
Tak mocno zmineralizowany kamień składa się z bakterii próchnicowych, różnych białek, złuszczonych komórek nabłonka, resztek jedzenia oraz związków wapnia i fosforu.
Może on być zlokalizowany nad dziąsłem (naddziąsłowy) oraz pod dziąsłem (poddziąsłowy).
Kamień naddziąsłowy jest najczęściej widoczny jako ciemna obwódka w obrębie dziąseł, a później tworzą się żółte złogi przypominające wcześniej wymieniony kamień w czajniku. Jasne, ktoś może powiedzieć „to tylko brzydko wygląda, da się z tym żyć”. Jest to tzw. półprawda. Obecność kamienia pogarsza naszą estetykę, ale musimy pamiętać, że dodatkowo zalegające resztki będą odpowiadać za nieprzyjemny zapach z ust (nieprzyjemny 🙂 🙂 :)) , może pojawić się krwawienie z dziąseł i co najważniejsze zbagatelizowanie tego problemu skutkuje tworzeniem się kamienia poddziąsłowego.
Jest on zdecydowanie groźniejszy. Pojawia się:
Po prostu szybka droga do intensywnej paradontozy!!!!
Przyczyny odkładania się kamienia:
Ok. Wiemy już, że mamy kamień, zaczyna to nam przeszkadzać, chcielibyśmy coś z tym zrobić.
Z drugiej strony myślimy sobie, kurczę jak mogłem do tego dopuścić, wstyd się z takim „kamorem” gdzieś pokazać, a w gabinecie stomatologicznym co „oni” o mnie pomyślą.
Nic nie pomyślą, lekarz stomatolog jest od tego, żeby pomóc, doradzić, wyleczyć.
Profesjonalista nie ocenia, a poza tym ten problem pacjencie dotyczy wielu osób i już.
Do dzieła.
Co można zrobić?
Po tych zabiegach kolejnym krokiem jest wypolerowanie zębów, tak by kamień nie odkładał się na nich.
W niektórych sytuacjach używanie ultradźwięków nie jest wskazane:
Wtedy najczęściej stomatolog usuwa kamień ręcznie.
Kamień u każdego z nas tworzy się w bardzo indywidualnym tempie i w większości przypadków nie da się go całkowicie uniknąć.
Dlatego powinniśmy skoncentrować się na spowolnieniu tego procesu. Co robić?
I na sam koniec pamiętajmy, że skuteczność naszego działania powinna być monitorowana w czasie. To, że wydaje nam się że kamienia nie mamy, nie znaczy, że tak jest.
Wizyta kontrolna u stomatologa co 6 miesięcy to bardzo dobry pomysł, a jeżeli nawet okaże się, że trochę kamienia mamy, to zdecydowanie łatwiej, szybciej i sprawniej się go pozbędziemy.
Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.