s9
s17
s18
s16
slajd_x
s8
s2
s11
s7
s6
s13
s4
s12
gab_5
s5
gab_1
s30
s14
s1
s3
tartak
s19
s20
s21
s22
s23
s24
s25

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Jak dbać o zęby po wybieleniu i radzić sobie z nadwrażliwością?

Zęby po wybielaniu o czym należy pamiętać.

Zabieg wybielania zębów zawsze budzi u pacjenta wiele skrajnych emocji i  oczekiwań. Chwile po zabiegu oglądamy się w lustrze i wow!. Widzimy, że było warto i co dalej?

Musimy pamiętać, że efekt widoczny chwile po zabiegu nie jest jeszcze tym ostatecznym, a rzeczywista barwa szkliwa pojawia się po ok. 14 dniach ( różnica nie jest duża, ale jest).

  1. Teraz już wszystko pozostaje w naszych rękach.
    Chcąc jak najdłużej cieszyć się swoim „nowym” białym uśmiechem trzeba stosować się do zaleceń pozabiegowych. Jak zatem dbać o zęby po wybielaniu:
    1. Stosować tzw. białą dietę – 72 godziny po zabiegu nie powinno się spożywać następujących produktów: kawa, herbata, czerwone wino, cytrusy, owoce i warzywa zawierające dużo barwnika (np. marchew, buraki, jagody, porzeczki, brokuły, pomidory), sosy, napoje gazowane i energetyczne.
    Dietę należy podtrzymywać do 2 tygodni .
  2. Nie palić papierosów przez co najmniej 48 godzin po zabiegu (a w miarę możliwości całkowicie je wyeliminować)
  3. Po zabiegu można stosować wybielające pasty do zębów, pamiętając przy tym o właściwej technice szczotkowania. Natomiast powinno unikać się past mocno ściernych (abrazyjnych), pamiętajmy że szkliwo jest wtedy bardziej podatne na starcie.
  4. Wymianę starych, nieestetycznych wypełnień i porcelanowych koron odkładamy na okres dwóch tygodni po zakończeniu zabiegu. W tym czasie stabilizuje się kolor naszych zębów, co umożliwia dobranie idealnego odcienia nowych wypełnień.
    5. Może pojawić się nadwrażliwość zębów i utrzymywać przez 24 godziny po zabiegu, szczególnie gdy osoby już cierpią na nadwrażliwość zębów. W przypadku wystąpienia takich objawów, w celu ich złagodzenia zaleca się stosowanie pasty do zębów z nadwrażliwością oraz ograniczenie spożywania kwaśnych, gorących oraz bardzo zimnych napojów.

W celu utrzymania efektów wybielania zalecane są wizyty kontrolne co pół roku oraz regularne profesjonalne czyszczenie zębów

Nadwrażliwość zębów po wybielaniu

Nadwrażliwością zębów nazywamy stan, w którym spożywanie gorących, zimnych czy słodkich produktów wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Nadwrażliwe zęby to także te, które bolą przy wdychaniu zimnego powietrza czy piciu kwaśnego soku.

Jest to sytuacja mocno uciążliwa dla pacjenta, ponieważ problem pojawia się wielokrotnie w ciągu dnia i nie daje o sobie zapomnieć.

Czym jest spowodowany?

Bezpośrednią przyczyną rozwoju nadwrażliwości jest odsłonięcie zębiny ( silnie unerwionej tkanki znajdującej się zaraz pod szkliwem zęba).

Zaraz, zaraz, ale my przecież chcemy wybielić szkliwo zębów, o zębinie nie było przecież mowy.

Tak oczywiście ten zabieg wygląda teoretycznie, w praktyce musimy jednak pamiętać, że nasz organizm (zęby) zużywa się w czasie. Szkliwa jest wraz z wiekiem coraz mniej i to nasze działania za to odpowiadają:

  • używamy zbyt twardej szczoteczki;
  • stosujemy silnie ścierającej pasty;
  • jesteśmy coraz starsi;
  • cofają się nam dziąsła i zębina jest coraz bardziej odsłonięta.

Znamy już przyczynę nadwrażliwości, ale podczas czytania tego tekstu zęby dalej nas bolą, co powinniśmy zrobić?

W pierwszej kolejności zastosować klasyczne pasy znoszące nadwrażliwość – leczenie objawów, a następnie umówić wizytę i udać się do lekarza stomatologa, żeby ustalić przyczynę tego stanu w naszym indywidualnym przypadku (dlaczego zęby są wrażliwe po wybielaniu). Może pojawił się nam nowy ubytek próchnicowy, może cofnęły się nam dziąsła, może coś z naszą dietą jest nie tak ( w końcu minęło już kilka tygodni od zabiegu).

Nie ma sensu się męczyć, znajdźmy przyczynę i już.

Jak wzmocnić zęby po wybielaniu

Najpopularniejszy i najbardziej skutecznym gabinetowym sposobem znoszenia nadwrażliwości jest lakierowanie zębów preparatem o wysokiej zawartości fluoru.

Oczywiście zabieg ten powinien być poprzedzony profesjonalnym oczyszczeniem zębów, ale nie zawsze jest to możliwe ( pamiętajmy, pacjent ma silną nadwrażliwość i każde dotknięcie zęba nawet szczoteczką do przyjemnych nie należy).

W tej sytuacji powinno się wykonać zabieg lakierowania kilkukrotnie, a oczyszczenie zębów odkładamy na 2,3 wizytę.

Pamiętajmy że preparaty wysokofluorowe dodatkowo wzmacniają zęby, tak więc w interesie każdego pacjenta jest powtarzać zabieg co 3-6 miesięcy.

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Gabinet stomatologiczny Ortoprotex, Łódź, ul. Przybyszewskiego 12