s9
s17
s18
s16
slajd_x
s8
s2
s11
s7
s6
s13
s4
s12
gab_5
s5
gab_1
s30
s14
s1
s3
tartak
s19
s20
s21
s22
s23
s24
s25

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Na czym polega leczenie kanałowe i kiedy jest konieczne?

Co to jest leczenie kanałowe zęba i na czym polega?

  • otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub żywej miazgi ( jest to ukrwiona i unerwiona tkanka, której stan zapalny lub obumarcie najczęściej odpowiada za ból zęba!!!)
  • opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych przy użyciu narzędzi kanałowych z obfitym płukaniem kanałów. W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych następuje całkowite usunięcie miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych
  • osuszenie kanałów.
  • wypełnienie kanałów materiałami biozgodnymi. Czynność ta ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości aż do otworu fizjologicznego. Efektem tego bakterie z jamy ustnej nie dostaną się do tkanek okołokorzeniowych zęba i nie spowodują ponownej infekcji.
  • wypełnienie zęba. Najczęściej prawidłowo przeleczony ząb wypełnia się materiałami kosmetycznymi (kompozyty, kompomery, glass-jonomery), a w przypadku większego zniszczenia zęba konieczna jest odbudowa protetyczna

Leczenie kanałowe należy rozpatrywać w dwóch aspektach; mechanicznym i biologicznym.

Z tego między innymi powodu nigdy nie ma pewności, że się w 100 % powiedzie.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem - na czym polega

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum is that it has a more-or-less normal distribution of letters, as opposed to using 'Content here, content here’, making it look like readable English.

Wskazania do kanałowego leczenia zębów.

  1. gdy pojawi się nieodwracalne zapalenie miazgi ( ząb boli sam bez powodu przez kilka dni)
  2. gdy miazga zęba obumrze lub pojawi się zgorzel ( toksyczne gazy w środku zęba, które powodują uczucie, jakby ząb chciał nam się z buzi ewakuować)
  3. gdy ząb się niefortunnie złamie i nie ma możliwości go odbudować z pozostawieniem żywej miazgi ( niezbyt często, ale jednak)

Jak wygląda zabieg leczenia kanałowego?

Spróbujmy opisać zabieg z punktu widzenia pacjenta. Przychodzi baba do lekarza……. Zanim zasiądzie na fotelu wypadałoby zapoznać się i podpisać „Standardową zgodę na leczenie endodontyczne”.  Brzmi groźnie, ale pamiętajmy, że to nie stomatolodzy to wymyślili. Moda ta przyszła z Zachodu i myślę że w niedługim czasie będziemy zobligowani podpisywać zgodę na oddychanie.

OK.

Podobno jak nie mamy na coś wpływu, to nie ma co o tym dyskutować. Pacjent czyta, trochę rozumie, trochę nie i dlatego właśnie ma w tym momencie możliwość dopytać lekarza o szczegóły. Potem siada na fotel, lekarz rozpoczyna zabieg, izoluje ząb za pomocą wałków lub specjalnej gumy (koferdam) i startujemy. Czas sobie mija i mija i w pewnym momencie słyszymy „OK, skończyłem, tyle na dziś”. Ta informacja jest podobno ważniejsza dla pacjenta niż zwycięstwo Polskiej Drużyny Narodowej w Piłce Nożnej. Pacjent może wstać, odetchnąć, zamknąć buzie i w umiarkowanym tempie oddalić się w kierunku domu. Do następnego razu .

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Gabinet stomatologiczny Ortoprotex, Łódź, ul. Przybyszewskiego 12