s9
s17
s18
s16
slajd_x
s8
s2
s11
s7
s6
s13
s4
s12
gab_5
s5
gab_1
s30
s14
s1
s3
tartak
s19
s20
s21
s22
s23
s24
s25

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Rodzaje implantów zębowych. Rodzaje i charakterystyka.

Implant zębowy to nic innego, jak tytanowa śruba, wprowadzona do kości pacjenta i trwale do niej zamontowana. Do implantu przykręcany jest łącznik protetyczny, a już do niego domontowywana jest ostateczna  praca protetyczna (korona, most, proteza częściowa lub całkowita).

Sam proces zamontowania owej śruby wydaje się technicznie prosty i umówmy się, że tak w zdecydowanej większości przypadków jest. Dlaczego w takim razie konieczny jest do tego doświadczony i kompetentny lekarz implantolog?

Odpowiedź jest prosta.

Nie sztuką jest wprowadzić implant, natomiast trzeba wiedzieć gdzie to zrobić i po co.

Tak więc cała „tajemnica” skutecznego leczenia implanto-protetycznego (pamiętajmy pacjent przychodzi do lekarza po zęby, a nie po implanty) tkwi we właściwym zaplanowaniu lokalizacji implantu i jego optymalnym wykorzystaniu jako filar przyszłej pracy protetycznej.

Implanty zębowe- rodzaje

Implant jest elementem wykonanym fabrycznie, powtarzalnie, za jego jakość odpowiadają dziesiątki, setki inżynierów, programistów, technologów, czyli cała armia ludzi reprezentujących danego producenta.

Mógłbym godzinami rozpisywać się o czasami subtelnych różnicach budowy poszczególnych rodzai implantów (to są setki producentów), ich wielkości, długości, rodzajach gwintowania, rodzajach użytego materiału, ale myślę, że ta wiedza czytelnikowi nie jest potrzebna.

Skoncentrujmy się więc na najważniejszym podziale: implanty jednoetapowe i dwuetapowe.

Implant jednoetapowy jest wprowadzany do kości i stabilizowany na blaszkach kostnych zbitych.

Co to znaczy? Jest więc umocowany czysto mechanicznie,  jak analogicznie wkręt w ścianie, a dodatkowo posiada już wbudowany i zespolony łącznik. Daje to możliwość natychmiastowego obciążenia i odbudowy, najpierw za pomocą pracy protetycznej tymczasowej, a po wygojeniu błony śluzowej można już montować ostateczne korony, mosty lub protezy.

Implant dwuetapowy to również tytanowa śruba, która wprowadzana jest w kość bez łącznika, a następnie pozostawiana w kości na okres 3-6 miesięcy bez obciążenia. Po co czekać?

Przez ten okres  dochodzi do osteointegracji, czyli procesu połączenia żywej tkanki kostnej z powierzchnią implantu, a sam implant staje się w pewnym sensie integralną częścią organizmu.

Ten sposób połączenia tytanowej śruby z kością jest zdecydowania trwalszym i jednocześnie zdecydowanie odporniejszym na działanie obciążeń przyszłych prac protetycznych.

Po kilku miesiącach oczekiwania (niestety bez wymarzonych wcześniej ostatecznych zębów) ma miejsce drugi zabieg, podczas którego lekarz odsłania implantu i montuje śrubę gojącą ( ma ona za zadanie wymodelować dziąsło wokół implantu) i dopiero po około 2 tygodniach montuje się łącznik i wykonuje gotową koronę lub most.

Ten podział implantów wydaje mi się najważniejszy z punktu widzenia pacjenta, a zrozumienie aspektów biologicznych i mechanicznych może pomóc w podjęcie bardzo istotnej decyzji. Chce poczekać, czy też chce mieć wymarzony uśmiech od razu. W mojej opinii jest to wystarczająca odpowiedź na hasło” Implanty zębów rodzaje”.

Tak więc widzicie Państwo, że na polskim rynku istnieje ogromna ilość i różnorodność implantów zębowych. Dokładne i precyzyjne wyszczególnianie wszystkich rodzajów implantów stomatologicznych mogłoby zapewne zainteresować absolwenta Politechniki Łódzkiej, pod warunkiem, że skończyłby kierunek Inżynieria Materiałowa.

Dla pacjenta natomiast najważniejszym jest zrozumieć odmienność i innowacyjność tego leczenia i znaleźć kompetentnego i doświadczonego lekarza implantologa, który skutecznie zrealizuje całe leczenie.

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Gabinet stomatologiczny Ortoprotex, Łódź, ul. Przybyszewskiego 12