Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.
Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.
Jest to temat wzbudzający od wielu lat liczne dyskusje, bo tam gdzie dwóch Polaków, tam z reguły 3 zdania.
Spróbujmy podejść do tego zagadnienia na logikę.
Co to jest lakowanie zębów, na czym polega i przede wszystkim czemu służy?
Powierzchnia żująca zęba nie jest płaska, znajdują się na niej liczne bruzdy, więc w konsekwencji to góry i doliny. Dodatkowo w najniższych miejscach (zagłębieniach) zęba szkliwo jest z reguły nieco cieńsze.
Teraz wyobraźmy sobie czyszczenie tych zębów i oczywiście jeśli nasze dziecko będzie skrupulatne i metodyczne podczas tej czynności, to w efekcie jego zęby będą czyściutkie i gładziutkie jak przysłowiowa „pupcia niemowlaka”.
Ok.
Sami najlepiej znacie Swoje dzieci. Czy rzeczywiście codziennie poświęcają te 3 minuty na perfekcyjne mycie zębów? Czy jesteście pewni, że codziennie ta czynność jest wykonywana na 100%.
Jako rodzic powiem „ Mało prawdopodobne, wręcz niemożliwe”
Na czym polega lakowanie zębów:
Technicznie to nic innego jak perfekcyjne oczyszczenie powierzchni zęba za pomocą specjalistycznej pasty i szczoteczki, następnie krótkie wytrawienie kwasem ortofosforowym (brzmi groźnie, ale dla ciekawości ten sam kwas to składowa popularnego napoju gazowanego, którego nazwy z wiadomych przyczyn nie wymienię) i kolejno zalanie wszystkich dostępnych bruzd lakierem wzbogaconym fluorem.
Rodzi się pytanie, a po co ten kwas? Po co wytrawiamy?
Odpowiedź jest banalnie prosta. Lak szczelinowy musi się mega skutecznie połączyć ze szkliwem zęba. Dzięki wytrawieniu powierzchni otrzymujemy połączenie chemiczne, które dodatkowo wzmacnia połączenie mechaniczne.
Skąd w takim razie tyle kontrowersji i mitów wokół tego prostego przecież zabiegu?
Lakowanie nie wyklucza lakierowania, a oba te różne przecież zabiegi mają za zadanie polepszyć profilaktykę i zadbać o stan zdrowia zębów Waszych dzieci
Kiedy lakować zęby u dzieci?
Na sam koniec najważniejsze.
Lakowanie zębów, to nie jednorazowa przygoda. Zęby lakujemy, a potem konsekwentnie musimy kontrolować stan laku (wizyty kontrolne w stomatologii dziecięcej). Dodatkowo, jeśli lekarz ma wątpliwości, czy ząb przygotowany do lakowania jest zdrowy, bądź gdy dziecko nie współpracuje w sposób wystarczający, nie próbujmy na siłę ZALAKOWAĆ go, bo efekt może być zupełnie odmienny.
Wtedy mamy na szczęście inne metody lecznicze, które będą bardziej celowane i przede wszystkim skuteczne.
Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.