s9
s17
s18
s16
slajd_x
s8
s2
s11
s7
s6
s13
s4
s12
gab_5
s5
gab_1
s30
s14
s1
s3
tartak
s19
s20
s21
s22
s23
s24
s25

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Leczenie zębów w ciąży – najczęstsze pytania

Leczenie zębów w ciąży – jakie zabiegi są dozwolone?

Leczenie zębów w ciąży jest konieczne. Jak wynika z wielu badań nieleczone choroby zębów i stany zapalne w jamie ustnej kilkukrotnie zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu. Oczywiście najlepiej by było, żeby w ciąże zachodziły tylko te kobiety, które mają wyleczone wszystkie zęby, stany zapalne dziąseł, usunięte zęby mądrości, zakończone leczenie ortodontyczne itd. Czyli w sumie chwile po zakończonym leczeniu  i zaraz po wyjściu z gabinetu stomatologicznego :): ). Tak niestety nie jest.

Co dalej?

Każdy zabieg stomatologiczny, każde leczenie ciężarnej to odpowiedzialność już za co najmniej DWOJE PACJENTÓW, tak więc zawsze trzeba to mieć na uwadze.

Pacjentka zgłasza się do gabinetu, informuje, że jest w ciąży i rozpoczynamy wywiad i badanie.

Najlepiej jak te wizyty mają miejsce na początku, półmetku i pod koniec ciąży. Lekarz na bieżąco ocenia wtedy stan zębów i podejmuje decyzję co do tego, które zabiegi należy wykonać jeszcze w czasie ciąży, a z którymi można poczekać do rozwiązania.

Czy można leczyć zęby w ciąży? Co można i co powinno być w gabinecie zrobione?

  • oczyszczenie zębów z osadu  (polishing)
  • lakierowanie zębów ( profilaktyka fluorowa)
  • leczenie ubytków próchnicowych ( im wcześniej, tym lepiej, pamiętajmy, że po porodzie przyszła mama będzie miała jeszcze mniej czasu na wizytę u dentysty)

 

A inne zabiegi?

  • leczenie kanałowe w ciąży– niewskazane w pierwszym trymestrze
  • RTG zębów- niewskazane przez cały okres ciąży
  • usuwanie zęba w ciąży – dozwolone po pierwszym trymestrze
  • zabiegi protetyczne w ciąży – lepiej unikać we wszystkich trymestrach
  • usuwanie kamienia nazębnego w ciąży –dozwolone  po pierwszym trymestrze (niewskazany jest jedynie scalling ultradźwiękowy).
  • wybielanie zębów w ciąży – niewskazane przez cały okres ciąży
  • leczenie ortodontyczne – prawidłowo przebiegająca ciąża nie jest przeciwskazaniem do leczenia ortodontycznego

Ciąża, a leczenie kanałowe

To pytanie pojawia się dość często.

Najlepiej oczywiście by było, gdyby w okresie ciąży ten problem nas nie dotykał. Musimy jednak pamiętać, że nawet perfekcyjne mechaniczne wyleczenie zębów nie da nam 100% gwarancji, że biologicznie ząb się nie „odezwie” ( szczególnie w ciąży, gdy organizm kobiety jest zdecydowanie mocniej „eksploatowany”). Co wtedy?

Ciąża to trzy trymestry. Zawsze „najbezpieczniejszy” jest 2 trymestr.

Tak więc, jeśli problem się pojawi, staramy się ze wszystkich sił przesunąć konieczność leczenia kanałowego na ten okres. Dlaczego?

Pierwszy trymestr to nie tylko intensywny rozwój płodu, ale również czas gdy przyszła matka oswaja się z tym, że jest w ciąży. Jest wtedy nadopiekuńcza, mega wyczulona na wszelkie bodźce i doświadczenia, zadaje miliony pytań, na które czasem nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Taki pacjent nie najlepiej współpracuje.

Nie powinniśmy również wykonywać zdjęcia RTG, które ułatwiłoby stomatologowi skuteczne leczenie kanałowe. Jeśli jednak wybierzesz gabinet, który dysponuje nowoczesnym mikroskopem endodontycznym czy elektronicznym endometrem, stomatolog będzie w stanie przeprowadzić leczenie bez prześwietlenia. Jeśli jednak lekarz zdecyduje, że trzeba zrobić prześwietlenie, bo przyszła mama cierpi z powodu ostrego bólu lub ostrego stanu zapalnego, można wykonać RTG z zachowaniem maksymalnych środków ochrony dziecka przed promieniowaniem. Należy osłonić brzuch i okolice miednicy specjalnym fartuchem. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych zwykle są dostępne aparaty RTG najnowszej generacji, produkujące mniejsze dawki promieni.
Na pewno bakterie rozprzestrzeniające się z takiego zęba na cały organizm czynią więcej szkody niż podjęcie leczenia.

Leczenie zębów w ciąży ze znieczuleniem

Zdrowy rozsądek i obecny stan wiedzy mówi jasno i klarownie, znieczulenie to nie woda.

Jeśli tylko możemy,  powinniśmy unikać podawania znieczulenia w pierwszym trymestrze ciąży (by nie ryzykować ewentualnego szkodliwego wpływu na płód ), natomiast w drugim i trzecim trymestrze ciąży stosuje się znieczulenie, które nie obkurcza naczyń krwionośnych ( działa ono nieco słabiej, ale jest zdecydowanie bezpieczniejsze dla płodu).

Pamiętajmy,  że stres oraz ból, jakie towarzyszą np. leczeniu zęba bez znieczulenia, mogą mieć bardziej negatywny wpływ na płód niż samo znieczulenie. Jest to klasyczny wybór mniejszego zła.

Jak dbać o zęby w ciąży?

Logicznie rzecz biorąc tak samo jak przed ciążą, tylko intensywniej:

  •  3 wizyty kontrolne
  • usuwać osad i lakierować zęby
  • leczyć i wyleczyć ubytki próchnicowe póki są małe
  • szczotkować, nitkować za dwoje lub troje ( lepsza higiena, mniejsza szansa na ubytki i leczenie kanałowe w ciąży)

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Gabinet stomatologiczny Ortoprotex, Łódź, ul. Przybyszewskiego 12